«Ми піклуємось про вас

та про ваше здоров'я»

Медичний центр "НоуХауМед"

 
  • Київ
  • Одеса
+38093
306-02-89

Подивитись графік роботи та всі телефони »

Киев, проспект Героев Сталинграда 2д
Де це?

+38093
306-02-89

Подивитись графік роботи та всі телефони »

ул. Генуэзская, 24Б Де це?

 
Головна » Про нас » ЗМІ про нас » Стаття в "Газеті по Київськи": Вичислити ворога ... в тарілці

Стаття в "Газеті по Київськи": Вичислити ворога ... в тарілці

Тест на індивідуальну харчову непереносимість дозволяє визначити "шкідливі" продукти за наявності іммуноглобулінових антитіл у крові.

Олена Сухорукова / 12.10.2007


Кажуть: людина є те, що він їсть. Якщо без видимих ??причин виникають хронічні запалення в суглобах, щитовидній залозі, ожиріння, варто задуматися, чи не пов'язано це з харчовою непереносимістю. Встановити, які саме продукти "не йдуть на душу", можна за допомогою спеціального аналізу крові - тесту під назвою IMUPRO 300, розробленого німецькими вченими з урахуванням індивідуальних особливостей організму конкретного пацієнта.

Індивідуальна непереносимість продуктів від знайомої багатьом "класичної" харчової алергії відрізняється прихованим характером. Типові ознаки алергії – несподіваний набряк губ, горла, напади чхання, висипання. Непереносимість, в свою чергу, підточує організм потроху, руйнуючи його захисні сили.

Успадкована чи набута?

Харчова непереносимість може розвинутися при успадкованій недостатності травних ферментів. Наприклад, відомо, що нестача лактози викликає непереносимість молока. А відсутність деяких ферментів не дає можливості організму перетравити горох, гриби або апельсини. Така "антипатія" до певних продуктів нерідко має сімейний і навіть національний характер.

Але найчастіше людський організм втрачає здатність правильно засвоювати деякі продукти вже в процесі життя. Відбутися це може ще в дитинстві, при ранньому переведенні дитини на штучне вигодовування, при великих навантаженнях на імунну систему, агресивних умовах зовнішнього середовища або в силу психологічних факторів (нелюбов дитини до гречаної каші дійсно може привести до її поганого засвоєння).

Головна ж причина криється в тому, що з роками, під впливом хвороб і стресів наш організм починає відчувати брак відповідальних за розщеплення їжі ферментів. Також з часом підвищується проникливість стінок кишечника, внаслідок чого в кров проникають неповністю переварені частинки їжі, які розносяться по всіх органах і тканинах. Ось вони і сприймаються організмом як чужорідні тіла та піддаються "атаці" з боку імунної системи. В результаті конфлікту на молекулярному рівні в кров викидаються токсини, які поступово руйнують захисну систему організму і викликають важкі алергічні захворювання.

Шлях від ложки до хвороби

Якщо людина продовжує регулярно вживати в їжу продукти, які організм перестав нормально перетравлювати, запальні процеси в уражених токсинами тканинах поступово переходять у хронічні. Так непереносимість починає проявлятися у вигляді артритів, мігрені, бронхіальної астми, екземи, синдромів роздратованого кишечника, хронічної втоми, депресії, вугрової висипки, запорів, набряків, серцево-судинних захворювань і порушеннях обміну речовин, що, в свою чергу, веде до надлишкової вазі. У результаті - що б людина не з'їла - їй недобре.

Аналіз роблять у Європі

За словами лікаря-терапевта клініки "НоуХауМед-України" Інни Поліщук, визначити, які саме продукти потрапили в список "ворогів" кожного окремого організму, дає можливість тест IMUPRO 300. Він фіксує харчові подразники (а це не багато не мало - 272 продуктів) за наявності іммуноглобулінових антитіл до них в крові людини. Таким чином, тест – це своєрідний "золотий ключик" в руках лікарів превентивної (попереджувальної) медицини, яка стає все більш популярною.

Крім консервантів, барвників, згущувачів тощо, які, перш за все, викликають підозру у фахівців, в категорію непереносимих нерідко потрапляють і цілком здорові за нашими мірками продукти. Наприклад, овочі, фрукти, м'ясо, зернові, бобові, салати, гриби, морські, молочні продукти і пр.

Щоб отримати результати такого тесту, необхідно здати аналіз крові в клініці. Тут її обробляють спеціальним реактивом і в мініатюрних ковпачках-пробірках (на фото) відправляють для досліджень до Німеччини, де й проводять саме дослідження. Як показує практика, досить відмовитися від непереносимих продуктів, як здоров'я людини йде на поправку.

Детальніше у тесті можна прочитати тут.

http://pk.kiev.ua/health/2007/05/29/070002.html

Телефонуйте (050) 311 39 05, (093) 306 02 89, (067) 500 37 51, аби отримати безкоштовну консультацію.

Показать телефоны
Телефонуйте в Києвів Одесі
+ 38(044) 233-50-40+ 38(048) 788-18-03
+ 38(063) 831-50-80+ 38(066) 173-66-85
38(067) 231-30-91+ 38(063) 390-28-70
+ 38(095) 281-88-71+ 38(096) 238-42-33
Вызов врача на дом

Запишіться на прийом

Місто
Телефон
Введіть код: verification code